krakow.pl
       

tel: 12 643 50 83
tel: +48 602 270 970

biuro@oyama-krakow.pl


klauzula informacyjna RODO

UWAGA DOPALACZE!

Ciesz się życiem bez narkotyków!„Dopalacze” to termin dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym. To produkt zawierający co najmniej jedną nową substancję psychoaktywną lub inną substancję o podobnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, który może być użyty zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej. Ich zażywanie może doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Handel „dopalaczami”, które są „nowymi narkotykami”, jest zakazany i karalny!.

Nowe narkotyki sprzedawane są często, jako np. sole do kąpieli, nawozy do roślin, pochłaniacze wilgoci, talizmany czy kleje. W rzeczywistości, choć widnieje na nich taka etykieta, nie mają one nic wspólnego z tymi artykułami.

DLACZEGO NOWE NARKOTYKI SĄ NIEBEZPIECZNE?

Zażycie jakichkolwiek nowych narkotyków wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym. Ich skład jest zmienny, substancje w nich zawarte są toksyczne nawet w mikroskopijnych dawkach, dlatego łatwo doprowadzić do ich przedawkowania, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

UZALEŻNIENIE

Używanie nowych narkotyków prowadzi do uzależnienia!!!.

Oznacza konieczność przyjmowania coraz większych dawek substancji dla uzyskania tego samego efektu. Osoby uzależnione od nowych narkotyków doświadczają głodu substancji, a zaprzestanie ich używania zwykle jest bardzo trudne.

POSTĘPOWANIE W SYTUACJI ZAGROŻENIA ŻYCIA

Objawy zatrucia nowymi narkotykami, takie jak m.in. utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe są bezwzględnymi wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego.

W TAKICH SYTUACJACH PILNIE ZADZWOŃ POD NUMER 112.

Do czasu przybycia pogotowia udziel pierwszej pomocy przedmedycznej:

  • W przypadku utraty przytomności ułóż osobę nieprzytomną  w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem, sprawdzaj oddech,
  • W przypadku zatrzymania oddechu zastosuj procedury Podstawowego Podtrzymania Życia (30 ucisków na klatkę piersiową i 2 wdechy),
  • W przypadku pobudzenia zapewnij obecność 1-2 osób przyjaznych dla poszkodowanego,
  • Pozostań przy poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia ratunkowego,
  • Jeśli tylko to możliwe, dowiedz się jakich substancji użył poszkodowany i przekaż tę informację personelowi pogotowia medycznego. Znalezione przy poszkodowanym opakowania,  leki lub używki również przekaż personelowi medycznemu.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI I POMOCY?

W przypadku, gdy obawiasz się, że ktoś z bliskich używa nowych narkotyków możesz uzyskać pomoc i informację w :

  • Bezpłatnej infolinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej Nowe Narkotyki 800 060 800 (czynna całą dobę)
  • Telefon Zaufania Narkotyki i Narkomania 801 199 990 czynny codziennie 16.00 – 21.00
  • Internetowej Poradni Narkotykowej www.Narkomania.org.pl
  • Najbliższej poradni leczenia uzależnień – baza placówek pomocowych na stronie poradni internetowej www.Narkomania.org.pl

Opracowano na podstawie: Robert Bretner, konspekt SPW pt. „Nowe substancje psychoaktywne – dopalacze”

 

ZADANIE FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA KRAKOWA

Copyright - 2022 - Krakowski Klub OYAMA