krakow.pl
       

tel: 12 643 50 83
tel: +48 602 270 970

biuro@oyama-krakow.pl


klauzula informacyjna RODO

TERRORYZM (1)

Sensei Robert Bretner wyjaśniaTERRORYZM to ważne i niestety aktualne zjawisko, którego znaczenie chcemy wyjaśnić uczestnikom programu „Sport przeciw wykluczeniom”. Poprosiliśmy o to Sensei Roberta Bretnera 4 dan, pracownika Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Czym jest terroryzm?

TERRORYZM jest użyciem siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mającym na celu zastraszenie i w ten sposób wymuszenie na danej grupie ludzi realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej zbiorowości, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych zmusić do odpowiednich zachowań.

Co to jest akt terrorystyczny?

AKT TERRORYSTYCZNY jest czynem zabronionym, popełnionym w celu wywołania paniki u wielu osób lub zmuszenia instytucji do podjęcia lub zaniechania określonych czynności.
Również w celu wywołania zakłóceń w działalności państwa czy organizacji międzynarodowej lub w formie groźby popełnienia takiego czynu.

Co to jest materiał wybuchowy?

MATERIAŁ WYBUCHOWY  to pojedynczy związek chemiczny lub mieszanina kilku związków chemicznych, która jest zdolna w odpowiednich warunkach do gwałtownej reakcji chemicznej, której towarzyszy wydzielanie wielkiej ilości produktów gazowych w postaci detonacji.

Co to jest zamach terrorystyczny?

ZAMACH to działanie mające zwykle na celu np. obalenie aktualnej władzy przy użyciu siły militarnej, czy też wyeliminowanie osoby bądź grupy osób (z morderstwem włącznie), zajmujących ważne stanowisko państwowe lub w instytucji międzynarodowej

Jak się mam zachować w przypadku zagrożenia materiałem wybuchowym?

1. Jeśli zauważysz coś co przypomina ładunek wybuchowy, to nie dotykaj tego, nie baw się tym, nie patrz co jest w środku.
2. Staraj się zabezpieczyć teren poprzez niedopuszczanie osób postronnych.
3. Powiadom dorosłego lub zadzwoń na policję 997 lub 112.
4. Mów spokojnie. Dyżurny na pewno pomoże Ci odpowiedzieć na zadawane przez niego pytania.
5. Czekaj na przybycie Policji, pokaż miejsce i bezwzględnie słuchaj i wykonuj ich polecenia.

Co jeszcze powinienem zrobić ?

1. Wykonuj ściśle polecenia policjanta, lub osoby prowadzącej akcję.
2. Podczas ewakuacji z miejsca zachowaj spokój, nie panikuj, nie krzycz, spokojnie i cicho opuszczaj miejsce ujawnienia.
3. Udaj się tam, gdzie wskaże ci miejsce kierujący akcją lub policjant. Wykonuj ściśle polecenia policjanta.
4. Jeżeli w miejscu ujawnienia ładunku wybuchowego np. w sali szkolnej miałeś cały swój plecak (tornister) pod kontrolą tzn. widziałeś go cały czas – możesz go zabrać, jeżeli nie - zostaw go, gdyż w twoim plecaku/tornistrze może być druga bomba. Po kontroli i zakończeniu akcji możesz go odebrać.
5. Możesz być rozpytywany przez policjantów na tę okoliczność. Mów spokojnie to co widziałeś, nie wymyślaj.
6. Lepiej powiedzieć mniej, ale bardziej treściwie i szczegółowo.
7. W przypadku ujawnienia bądź zorientowany o drogach ewakuacyjnych.
8. W miarę możliwości posiądź wiedzę na temat miejsca/punktu koncentracji.
9. Złota zasada „ATK” – jeśli zobaczysz „coś” co przypominałoby bombę to uciekaj od tego miejsca jak najszybciej i jak najdalej.

W artykule wykorzystano wiedzę policjantów CBŚP w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym na terenie Rzeczypospolitej Polski i Unii Europejskiej.

Copyright - 2023 - Krakowski Klub OYAMA